Untitled Document
Akta Biskupa Tarnowskiego

Niech każda rodzina przekaże przynajmniej równowartość bochenka chleba
Apel Biskupa Tarnowskiego o pomoc dla mieszkańców Nigru

Drodzy Diecezjanie!

Powoli kończy się czas tegorocznych żniw. Dzięki Bożemu błogosławieństwu i ofiarnej pracy rolników będziemy mieli w naszym kraju pod dostatkiem chleba.

Niestety nie możemy tego powiedzieć o wielkim kontynencie kontrastów, o Afryce. Wiele państw afrykańskich przeżywa dramat bratobójczych walk. Niektórym afrykańskim społeczeństwom grozi zagłada z powodu nieuleczalnych chorób i kataklizmów. Wśród nich najstraszniejsze jest widmo głodu, jakie zawisło nad mieszkańcami Nigru, małego i ubogiego w bogactwa naturalne państwa. Z 12 milionów mieszkańców tego pustynnego kraju - po ubiegłorocznej suszy i pladze szarańczy - jedna czwarta nie ma najprostszego pożywienia. Jak podają agencje prasowe, ludność Nigru ratuje się przed śmiercią głodową zjadając liście i trawy. Jeśli jednak nie otrzyma natychmiastowej pomocy, w najbliższym czasie milion ludzi, w tym setki tysięcy dzieci, umrze z głodu.

Drodzy Diecezjanie!

Wiedząc o dramacie naszych sióstr i braci na afrykańskim kontynencie nie możemy pozostać obojętnymi na ich los. Jako uczniowie Chrystusa, wychowani na Jego przykazaniu miłości, przyjmujący Eucharystyczny pokarm, podzielmy się codziennym chlebem z zagrożonymi śmiercią głodową. Nie stawiając granic Waszej wrażliwości i wielkoduszności, usilnie proszę: niech każda rodzina przekaże przynajmniej równowartość bochenka chleba jako ofiarę na zagrożonych śmiercią głodową w Afryce.

Wiele razy - Drodzy Diecezjanie - dawaliście świadectwo nadzwyczajnej wrażliwości na ludzkie cierpienie i pomagaliście dotkniętym klęskami żywiołowymi w naszym kraju i w świecie. Z tą większą ufnością zwracam się do Was z kolejnym apelem: pomóżcie głodującym mieszkańcom Nigru. Pamiętajcie, że nasza bieda i rzeczywisty nieraz niedostatek, nie mają nic wspólnego z klęską głodu.

Niech nagrodą dla wszystkich ofiarnych i wrażliwych będzie Chrystusowe wyznanie: "Byłem głodny - w afrykańskich dzieciach - a daliście mi jeść" (Mt 25,35).

Wszystkim solidarnym z zagrożonymi śmiercią głodową w Afryce składam serdeczne Bóg zapłać i z serca błogosławię.

Wiktor Skworc - Biskup Tarnowski
Tarnów, 6 sierpnia 2005 r.

 

Untitled Document
CZĘŚĆ I
URZĘDOWO-INFORMACYJNA

Akta Stolicy Apostolskiej

Akta konferencji Episkopatu Polski

Akta Biskupa Tarnowskiego

Dekret

Z życia diecezji

Godności - zwolnienia - nominacje - inne

CZĘŚĆ II
FORMACYJNO-PASTORALNA

Opracowania